Beren Saat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Beren Saat

Beren Saat Fan Sitesine Hoşgeldiniz.Keyifli Forumlar...

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Selma Ergeç

3 posters
YazarMesaj
berenci_shebo
süper moderatör
süper moderatör
berenci_shebo

Selma  Ergeç Empty
MesajKonu: Selma Ergeç   Selma  Ergeç EmptySalı Eyl. 22, 2009 8:31 pm

Selma  Ergeç Selma

Selma Ergeç, 1978 doğumlu oyuncu ve manken. Selma Ergeç öncelikle oynadığı televizyon dizileriyle tanındı ve serbest olarak mankenlik de yapıyor. Son olarak Hırçın Kız adlı televizyon dizisinde 'Gül' karakterini canlandıran Ergeç, 2006 yılında, Sis ve Gece ile Beş Vakit adlı iki sinema filminde rol aldı.

Selma Ergeç, 1978 yılında Türk bir baba ve Alman bir annenin ilk çocuğu olarak Hamm Bockum-Hoevel, Almanya’da dünyaya geldi. Babası Adana’lı bir doktor, annesi ise hemşireydi.
1983’de ailesinin Mersin, Erdemli’ye taşınmasıyla ilkokula burada başlayan Ergeç, ardından Ankara’ya taşınmalarıyla Or-An İlkokulu’na devam etti. Son sınıftayken Almanya’ya dönüş yapmalarıyla 1989’da Grundschule (ilkokul) Gottmadingen’den mezun oldu. Gymnasium (ortaokul) Ochtrup’un ardından 1993-1995 yılları boyunca Gymnasium Georgianum Vreden’de okuyan Ergeç, 1995-1996 yılları arasında Oxford, İngiltere’de Headington Girls School’da yatılı olarak okudu. 1996-1998 arasında Gymnasium Georgianum Vreden’e devam etti ve 1994 yılında öğrenci değişimi programı kapsamında Lille/Fransa’ya gitti. 1993-1998 arasında Euregio Orchester, Musikschulorchester ve Streichergrupp orkestralarında keman çaldı.
Drama, İngiliz Edebiyatı ve güzel sanatlar ağırlıklı dersler alırken, tıp okumaya karar veren Ergeç Almanya’ya döndü ve 1998’de Münster Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (Westfaelische Wilhelms Universitaet Muenster) girdi. 6 yıllık okulunun ilk 3 yılının ardından Türkiye’ye geldi ve Çapa Acil Dahiliye’de ardından da Adana’da staj yaptı. Staj döneminin ardından eğitimine bir süre ara vermek istedi ve okuldan bir senelik izin aldı. “Evet doktor olup dünyayı kurtarmam lazım ama çok oyuncu olmak da istiyorum” diyerek bir ay sonra 'Böyle Mi Olacaktı' adlı diziyle oyunculuğa başladı. Dizide bir yıl boyunca eroinman bir kızı canlandıran Ergeç, hemen ardından 'Ayça' karakterini canlandırdığı 'Yarım Elma' adlı dizide 43 bölüm oynadı.
2000’de Uğurkan Erez Ajans’ta mankenlik ve fotomodellik yapmaya başladı. Emre Altuğ’un 'Gidecek yerim mi var' parçasının klibinde oynadı. Tıbba devam etmeme kararı alırken, 2002’de Fernuniversitaet Hagen’de psikoloji ve felsefe eğitimi aldı.
2003’de ünlü tiyatro ve dizi oyuncusu Aliye Uznunatağan’dan oyunculuk dersleri almaya başlayan Ergeç, bir dönem boyunca da Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne misafir öğrenci olarak katıldı. Ayrıca İngiltere’de drama eğitimi aldı. 2004’de Soul Star Underground Newyork ve 360 İstanbul çalışan kıyafetleri tasarımlarında, stilist olarak çalıştı.
Selma Ergeç 2006 yılında iki filmde rol aldı. Orjiinal dili İngilizce olan polisiye-gerilim filmi, Sis ve Gece’de 'Mine' karakterini canlandırdı. Bu filmde Uğur Polat’la başrolleri paylaşan Ergeç’in rol aldığı diğer film ise Reha Erdem’in yönetmenliğini yaptığı Beş Vakit adlı drama oldu. Bu filmde bir öğretmeni canlandıran Ergeç, rolüyle ilgili şöyle konuşmuştu:

Selma  Ergeç Tirnak-solSelma  Ergeç SpacerSelma  Ergeç Tirnak-sag
Rolle ilgili olarak bana söylenen umudu simgeleyen karakter olduğu. Sembolik ve aydınlık bir karakter. Köyde yalnız ama mutsuz değil. Yaptığı işi ve çocukları çok seviyor. Ben çocukları çok sevdiğim için hiç oynamama gerek kalmadı. Mesela bir soba yakma sahnesi vardı, bacaklarım yandı! Soba sıcak ama ne kadar sıcak farkında değilim. Bacaklarım kızarmış bayağı. Setten biri çekim bitince hemen buraya gel dedi ve üstüme su döktü. Buharlar çıktı!
Binicilik, tae kwon do ve eskrimle yakından ilgilenen Ergeç, Almanca, İngilizce, Fransızca, Latince ve İtalyanca konuşabiliyor.
selin_beren
Admin
Admin
selin_beren

Selma  Ergeç Empty
MesajKonu: Geri: Selma Ergeç   Selma  Ergeç EmptyÇarş. Eyl. 23, 2009 10:02 am

adını hiç duymadım valla :D
berenci_shebo
süper moderatör
süper moderatör
berenci_shebo

Selma  Ergeç Empty
MesajKonu: Geri: Selma Ergeç   Selma  Ergeç EmptyÇarş. Eyl. 23, 2009 2:07 pm

hani yarım elma dizisinde ayça ve asi dizisinide bilirsin defne rolünü oynamıştı ya orda naif bir kızı canlandırıyordu o kız işte =)
serkn.irem.brn

serkn.irem.brn

Selma  Ergeç Empty
MesajKonu: Geri: Selma Ergeç   Selma  Ergeç EmptyÇarş. Eyl. 23, 2009 2:09 pm

hmm bnde yarım elmadan tanıyorum =D
http://berensaat.forumotion.biz
berenci_shebo
süper moderatör
süper moderatör
berenci_shebo

Selma  Ergeç Empty
MesajKonu: Geri: Selma Ergeç   Selma  Ergeç EmptyÇarş. Eyl. 23, 2009 2:22 pm

çok şeker bir kız ben çok seviyorum özellikle saçlarını =)
serkn.irem.brn

serkn.irem.brn

Selma  Ergeç Empty
MesajKonu: Geri: Selma Ergeç   Selma  Ergeç EmptyÇarş. Eyl. 23, 2009 2:42 pm

evet =)
ya biraz geç oldu ama saol p.için=D
http://berensaat.forumotion.biz
berenci_shebo
süper moderatör
süper moderatör
berenci_shebo

Selma  Ergeç Empty
MesajKonu: Geri: Selma Ergeç   Selma  Ergeç EmptyPerş. Eyl. 24, 2009 9:52 am

bişey değil canım (:

bunlarda 1-2 resmi

Selma  Ergeç Geldostkalalm

Selma  Ergeç Ahbenimknalkuzum
berenci_shebo
süper moderatör
süper moderatör
berenci_shebo

Selma  Ergeç Empty
MesajKonu: Geri: Selma Ergeç   Selma  Ergeç EmptyC.tesi Ekim 03, 2009 10:36 am

bir başka ropörtajı

Çikolata alacak paramız yoktu ama kitap illa ki alınırdı

'Asi' dizisinin 'Defne'si Selma Ergeç, Cosmopolitan dergisinin yeni sayısına konuştu: Biraz melankolik bir çocuktum hâlâ da öyleyim. Mutlu bir aileydik. Ekmeğimizin üzerine sürecek tereyağımız yoktu ama ben keman dersi alıyordum.....

Almanya doğumlu... Keman çalıyor, resim ve bale yapıyor. Kendisi de dahil olmak üzere tüm çevresi onun bir sanatçı olacağına inanırken herkesi şaşırtarak Almanya'da tıp okumaya başlamış. Bir şeyleri eksik hissettiği için üç yıl sonra tıbbı bırakıp, psikoloji ve felsefe okumuş. Ergeç çocukluk hayali olan oyunculuğa tamamen bir tesadüf sonucunda başlamış. Tıp stajı yapmak için Türkiye'ye gelmiş. Hastaları ve hastane personeli "Manken gibi kızsın. Neden yapmıyorsun?" dediklerinde bunun ona oyunculuğun kapılarını açacağını bilmiyormuş... İstanbul'a gelip oyunculuk ve modellik yapmaya başlamış, ardından mankenlik gelmiş. Şimdilerde asıl hedefi olan oyunculuk yolunda emin adımlarla ilerliyor.

* Kırılgan, ürkek bir görüntünüz olmasına rağmen çok güçlü bir kadın olduğunuzu düşünüyorum. Öyle misiniz? Bu biraz duruma bağlı. Kimsenin yüzde 100 güçlü olduğunu düşünmüyorum. İstediğim kadar güçlü değilim.

HİÇ 'BOŞ VER' DİYEMİYORUM

* Ne kadar güçlüsünüz? Nelerin üstesinden gelebiliyorsunuz?
Bir şekilde her şeyin üstesinden geliyorum ama süreç zor oluyor. Hassas ve kırılganım. O kırılganlığa rağmen güçlü olmaya çalışıyorum. Her şeyden etkileniyorum, 'boş ver' diyemiyorum. Her sözü, her olayı, her bakışı irdeliyorum. Başkasının benden duyacağı bir rahatsızlığa karşı çok hassasım. Bu da hayatı zor kılıyor.

* Bazen, 'Keşke böyle olmasaydım' dediğiniz oluyor mu?
Evet, çok... Mantıken söylediğim 'Böyle olma' sözü duygular devreye girdiğinde hemen uygulanamıyor maalesef.

* Psikoloji okumanızın bu ruh haline bir yardımı olmuyor mu?
Psikolojinin hangi davranışı neden yaptığımı anlayıp, bunu düzeltmek için neler yapabileceğim konusunda analiz yapmama çok faydası oldu. Ancak her şeyi analiz etmenin bir noktadan sonra sakıncalı olduğunu da gördüm. Freud'un 'İrdelenmeyen yaşam yaşamaya değmez' sözüne inanıyorum ama bazen de antenleri kapatıp sadece hedefe odaklanmak gerekiyor bence.

* Psikoloji ve felsefe gibi bilimlerin dışında hiç Doğu felsefesi ile ilgilendiniz mi?
Çok eskiden beri ilgileniyorum. Babam ve annemden öğrendim pek çok şeyi. Babam meditasyon yapar, akupunktur bilir. Annem alternatif beslenmeyle ilgilidir. Bunların etkisi altında büyüdüm. Doğu felsefesinin gerekliliklerini içimde hissediyorum ama henüz olmak istediğim spiritüellik boyutunda olamadım.

DAHA OLGUN OLMAK İSTERDİM

* Mutlu musunuz?
Her şeye rağmen, artık evet, mutluyum. Birkaç sene önce bu soruyu farklı yanıtlayabilirdim. Daha fazla mutlu olmak için daha olgun olmayı isterdim ama...

* Mutlu olmanıza rağmen genelde fotoğraflarınızda gülmüyorsunuz...
Fotoğraf çektirmeyi sevmiyorum, rahatsız oluyorum. Ama röportaj fotoğrafı çektirirken gülerek poz vermeye çalışıyorum. Modellik yaparken çektirdiklerimde ise genelde konseptten dolayı gülmüyorum.

* Biraz da oyunculuktan konuşalım. İlk oyunculuk deneyiminizle şimdiyi karşılaştırdığınızda ne tür farklılıklar görüyorsunuz?
Dışarıdan gelen tepkiler çok geliştiğimi söylüyor. Umarım gelişmiştir çünkü çok ders çalıştım. Hâlâ kendi oyunculuğuma baktığımda, yüzlerce hatalı şey buluyorum.

'AŞK VE GURUR'DAN ETKİLENDİM

* Hep olumsuzlukları görüyorsunuz. Çok mu mükemmelliyetçisiniz?
Eskisi kadar değil. Eskiden daha katıydım kendime karşı. Şimdi biraz daha esnek olduğumu düşünüyorum. Her şey, her zaman geliştirilmeye müsait bence. Özellikle oyunculukta işin sonu yok. Hep daha iyisi yapılabilir.

* 'Asi' için ilk teklif geldiğinde kafanızda neler canlandı?
Teklif bana geçen ilkbaharda geldi. Tomris Giritlioğlu'nun yaptığı tüm işleri çok beğeniyordum. 'Asi' de onun projesi olunca senaryoyu okumadan kabul ettim. Sonra üzerinde çalışmaya başladığımızda Tomris Hanım bana Jane Austen'ın 'Aşk ve Gurur' isimli romanındaki karakterin tadında bir duyguyu görmek istediğini söyleyince kendimi Defne karakterine çok daha yakın hissettim. Çünkü 'Aşk ve Gurur' benim için çok önemli bir kitaptı. Bu yüzden Defne karakterini, romandaki kızın Antakya'ya taşınmış hali olarak hayal ettim.

SAKİN VE ÜRKEK

* Defne'yi kendinize benzetiyor musunuz?
Benzetmek dışında sevdiğim yanları var. Defne bazı insanların kötü olabildiğine inanmıyor. Yapıcı, birleştirici ve uzlaştırıcı bir karakter olduğunu düşünüyorum. Onun kadar sakin biri değilim ama bazen onun kadar ürkek olabiliyorum.

* Anne babanızın size öğrettiği en güzel şey nedir sizce?
Babam mücadele etmeyi ve hakkımı savunmayı öğretti. Annemden ise disiplinli olmayı öğrendim. O çok sabırlıdır. Bana hâlâ sabırlı olmayı öğretmeye çalışıyor ama ben öğrenemedim.

* Mutlu bir ailenin mutlu bir çocuğu muydunuz?
Ben biraz melankoliktim, böyle de devam etti zaten. Mutlu bir aileydik. Çikolata alacak paramız yoktu ama kitap illa ki alınırdı. Hatta ekmeğimizin üzerine süreceğimiz tereyağımız yoktu ama ben keman dersi aldığımı biliyorum. Çok zorluklar altında yaşarken bile annem ve babam her şeyi mümkün kılmaya çalıştılar.

* Para harcamayı sever misiniz?
Para harcamayı çok severim ve çok tutumluyumdur. Alışveriş yapmayı çok seviyorum. Spiritüel yanımla hiç bağdaştıramadığım bir huyumdur bu benim. Bir yanında Chanel bir takım, diğer yanımda örnek aldığım Gandi... Böyle bir ikilem arasındayım. Aşırı para harcamıyorum. H&M severek alışveriş yaptığım bir yer. Chloe'nin Paddington çantasını çok beğeniyorum ama almam. Çünkü çok pahalı, gereksiz...

ÖZEL DEFİLELERE ÇIKIYORUM

* En çok neler için para harcıyorsunuz?
Oyunculuk için çok film izlemek gerektiğini düşünüyorum. Sürekli film alıyorum. Bir de kitaba çok para gidiyor. Çekimlerde kendi makyaj malzemelerimi kullanmayı tercih ediyorum. Kıyafete para harcıyorum bir de... Seyahat etmek beni çok besliyor. Mankenlik için çok daha fazla para gerekiyordu. Saçınızın modelinden kıyafetinize kadar her zaman çok iyi görünmek zorundasınız mankenlik yaparken.

* Artık çok fazla modellik yapmıyorsunuz. Oyunculuk yapmak istediğinizden mi?
Türkiye'de önce oyunculuk sonra modellik yapmaya başladım ama modelliği çok sevdim. Barbie bebeklerle oynamak gibi bir şey. Bu da aslında benim spiritüel yanımla hiç örtüşmüyor. Müzikler, o kıyafetler... Bambaşka bir duygu, insana çok büyük bir adrenalin veriyor. Şimdi sadece özel defilelerde mankenlik yapıyorum.

* Spor yapıyor musunuz?
Spor salonlarını çok sevmiyorum. Bir dönem Gümüşdere'de at biniyordum, City Zen'de pilatese severek gidiyordum.

* Alışveriş için sokağı mı, alışveriş merkezlerini mi tercih ediyorsunuz?
Yurtdışında kesinlikle sokağı, Türkiye'de ise alışveriş merkezlerini tercih ediyorum.

Sabah.com.tr
berenci_shebo
süper moderatör
süper moderatör
berenci_shebo

Selma  Ergeç Empty
MesajKonu: Geri: Selma Ergeç   Selma  Ergeç EmptyC.tesi Ekim 03, 2009 10:41 am

aviler
Selma  Ergeç Gzelf
Selma  Ergeç Ekerc
berenci_shebo
süper moderatör